Blog

Modern Yemek Odası Nasıl Oluşturulur?

Modern Yemek Odası

Modern yemek odası tasarlayıp dizayn etmek oldukça önemli bir konu. Yemek odaları samimi sofraların kurulduğu, sıcak davetlere ve arkadaş buluşmalarına ev sahipliği yapan mekanlardır. En güzel anlarınızı geçireceğiniz yemek odaları enerjisi yüksek mekanlar olmalı. Yemek odası dekorasyonu yaparken benimsediğiniz tarzın peşinden gidin. Böylelikle yemek yeme alanlarınız da sizi yansıtsın.

Modern Yemek Odası

Modern yemek odası adından da anlaşılacağı üzeri modern dünyadan esinlenerek dizayn edilen yemek alanıdır. Kısacası modern insanın yansımasıdır. Yemek odası dekorasyonu yapılırken de modern tarzdan esinlenilir.

Modern tarz ilhamı minimalizm oluğundan sade ve düz çizgilerin hakim olduğu dizayn şekli olarak tanımlanabilir. Sadeliğin yenilik ve teknolojiyle bir araya geldiği modern tarz son yıllarda ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılmakta. Özellikle yemek odalarının salonlardan ayrılıp yeni bir konsept olarak karşımıza çıktığı bu dönemlerde modern tarzın etkilerini yemek odalarında da görmek mümkün.

Modern yemek odası dizaynında mobilyalardan kullanacağınız tekstil ürünlerine kadar tüm detaylar özenle seçilir. Dekorasyonda kullanılan renkler, mobilyaların materyalleri ve fonksiyonu hatta konumu bile önemli.

Siz de modern tarzı benimseyenlerdenseniz modern yemek odası dizaynlarına mutlaka göz atmalısınız. Peki modern yemek odası nasıl oluşturulur? İşte 5 adımda modern yemek odası oluşturmanın inceliklerini sizler için derledik.

1. Mobilya Seçerken Kendinizi Sadeliğin Zarafetine Bırakın

Modern tasarımın ilhamını minimal akımdan alır. Sade çizgilerin ve yalınlığın hakim olduğu modern tasarımlarda zarafet ön planda. Modern yemek odanız için seçeceğiniz trendlere uyumlu sade parçalar yemek odanızda ahenk sağlayacak.

Son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz metalik iskeletli mobilyalar modern yemek odalarında da tercih ediliyor. Metal detaylar modern dekorasyonla özdeşmiş olup çoğu modern tasarım ürününde sıklıkla tercih edilmekte.

Ahşap materyali de modern yemek odaları için iyi bir tercih olabilir. Ahşap malzeme her renkle uyum sağlaması ve şık görüntüsüyle sıklıkla tercih edilmekte. Modern yemek odalarında da ahşap detayları sıklıkla görmek mümkün.

Modern dekorasyonlarda düz zeminlere sahip geometrik formlar da sıklıkla kullanılmakta. Geometrik formlarda tasarımlar şık olmasıyla beraber ortama modern bir hava katıyor. Tekdüze renkte, düz çizgilere sahip ve geometrik formda masalar da modern yemek odanızda çok yakışacak.

2. Yemek Odanız İçin Doğru Renkleri Seçin

Modern tarzda yemek odası dizayn ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer adım doğru renk seçimi. Ortamın rengi ortamın enerjisini etkiyen bir faktör. Yemek odanızda yaratacağınız ambiyans seçeceğiniz renge bağlı. Aynı zamanda yemek odanızda seçeceğiniz renklerle seçtiğiniz mobilyaları daha fazla öne çıkarabilirsiniz. Bu sebeple zemin renginden duvar rengine kadar seçeceğiniz her renk büyük önemli bir sahip.

Yemek odası renklerin ortamın ambiyansından iç tasarımına kadar birçok detayı etkileyebilir. Bu sebeple doğru rengi seçmek önemli. Daha doğrusu dizayn ettiğiniz yemek odası için doğru rengi seçmek oldukça önemli.

Modern tarzda dekore edeceğiniz yemek odalarında açık renkler tercih edin. Açık renkler ortamı daha geniş gösterecek. Aynı zamanda açık renkler dingin bir ortam oluşmasını sağlayır.

3. Yemek Odanızı Aksesuarlarla Zenginleştirin

Yemek odası dekorasyonunda aksesuar kullanımı oluşturmak istediğiniz ambiyans için önemli bir detay. Aksesuarlar tamamlayıcı parçalardır ve kolaylıkla ortamın havasını değiştirebilirler. Modern tarzda dizayn ettiğiniz yemek odalarınızı modern aksesuarlarla zenginleştirin.

Çok fazla aksesuar kullanmak sizi yakalamak istediğiniz modern tarzdan uzaklaştıracaktır. Fazla aksesuar minimallikten uzaklaştırır.

Modern yemek odalarınızda metalik aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Metalik aksesuarlar modern tarzdaki mobilyalarda ve aksesuarlarda sıklıkla tercih ediliyor.

Aksesuar seçiminizi mum ve şamdanlar yana da kullanabilirsiniz. Mumlar ortama farklı bir hava katarak enerjisini yükseltmeye yardımcı olacaktır.

4. Mobilyaları Nereye Konumlandıracağınıza Karar Verin

Modern yemek odası dekorasyonlarında mobilya seçmek kadar önemli olan bir adım da mobilyaları konumlandırmak. Doğru yerlere konumlandırılan mobilyalar daha estetik bir görüntü sağlarken yerden tasarruf da sağlar.

Masanızı daima avizenin altına gelecek şekilde konumlandırın. Böylelikle ışıktan maksimum seviyede faydalanabilirsiniz.

Aksesuarlarınızı yere koyun. Evet yanlış duymadınız vazolar, saksılar veya mumlar aksesuarların zemin hizasında olmasına dikkat edin. Zemin hizasında bulunan aksesuarlar modern bir görüntü oluşturacak.

5. Modern Yemek Odalarınızı Tekstil Ürünleriyle Tamamlayın

Modern yemek odası dekore ederken son adım modern yemek odanıza uygun tekstil ürünleri seçmek. Tekstil ürünleri modern yemek odasında bulunan küçük ayrıntılar gibi gözükebilir. Sanılanın aksine tekstil ürünleri dekorasyonda kullanılan en önemli ayrıntılardan biri.

Modern dekorasyonda sadeliğin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sadelik ve zarafetle tasarladığınız modern yemek odalarını seçtiğiniz tekstil ürünleriyle başka bir yere taşıyın. Masa örtüleri, peçeteler, halılar, perdeler ve daha fazlası hepsi yemek odanızın birer aksesuarı.

Perde seçimi yaparken jaluzi perde seçmeniz yemek odanızda daha modern bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Daha modern görüntü için klasik modellerin dışına çıkmaktan çekinmeyin.

Masa örtüsü ve peçeteleri zıt renklerde ve düz çizgilerde seçmeye özen gösterin. Küçük detaylar yemek odanızda büyük değişiklikler sağlayacaktır.

Tekstil ürünlerinde yemek odanızın kalanına uygun olacak şekilde renk seçimi yapın. Sade veya geometrik formda desenler sahip tekstil ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir