Blog

Lüks Duvar Ünitesi ve Koltuk Takımı Arasında Nasıl Uyum Sağlanır?

lüks duvar ünitesi

Özellikle salon ve oturma odalarının dekorasyon süreçlerinde kullanılmasını tercih ettiğimiz duvar üniteleri doğru bir kullanım ile odalarınıza çok şık bir görünüm sağlayabilir. Lüks duvar ünitesi, klasik duvar ünitesi gibi birçok farklı tasarımı bulunan duvar ünitelerini odalardaki diğer mobilyalar ile uyumlu biçimde dekore etmelisiniz.

Duvar üniteleri aslında yalnızca bir üniteden çok daha fazlasıdır. Çünkü çekmeceli olanlar aynı zamanda depolama opsiyonu sunabilir. Ya da ünitelerin üstlerinde çiçekleriniz, kitaplarınız gibi eşyalarınızın yanında birçok aksesuar malzemesi de koyabilirsiniz. Bunun yanında duvar üniteleri spor, klasik ve lüks duvar ünitesi gibi birçok modele ayrılır. Odalarınız için uygun olanı bulurken bir çok opsiyonunuz olacaktır.

lüks duvar ünitesi

Duvar Ünitesi ile Koltuk Takımı Arasındaki Uyumu Sağlamak İçin Tüyolar

Duvar üniteler daha çok salon, oturma odası gibi koltuk takımlarının çok tercih edildiği odalarda kullanıldığı için koltuk takımları ile uyumu çok önemlidir. Eğer odanıza koltuk takımlarınızla beraber lüks duvar ünitesi eklemek isterseniz bu tüyolar yararınıza olabilir.

  • Öncelikle önemli olan koltuk takımlarınızda tercih ettiğiniz renklerdir. Daha baskın ve koyu renkler tercih ettiyseniz duvar ünitesi modeli olarak klasik ya da lüks duvar ünitesi tercihinde bulunabilirsiniz. Renk olarak ise siyah, kırık beyaz ya da bej ve grinin farklı tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu duvar ünitenizin koltuklar ile uyumunu arttıracak tercihler olacaktır. Özellikle mermer desenli duvar üniteleri koyu renkli oturma grupları ile birlikte kullanımı oldukça moda! Ayrıca odalarınızda çok çarpıcı bir görüntü oluşturabilir.
  • Koltuk takımlarınızda daha soft ve rahat renkler mi tercih ettiniz? Duvar ünitelerinizde model olarak hem spor hem de lüks görünümlü modeller tercih etmeniz uygun olabilir. Renk olarak ise beyaz başta olmak üzere birçok rengin açık tonlarını tercih edebilirsiniz.
  • Odalarda dekorasyon sürecinde bu tarz büyük mobilyaların yanında küçük aksesuarlarda gözle görülür değişiklikler yaşatabilir. Aldığınız duvar ünitelerini ünite ve koltuklar ile uyumlu aksesuarlar ile donatın. Bu hem duvar ünitesi daha şık bir görüntüye kavuşturur. Hem de koltuk takımlarınız aksesuarlar ile daha çarpıcı bir hale gelecektir.

Lüks Duvar Ünitelerini Ne Tip Koltuk Takımları İle Kullanmalısınız?

Lüks duvar ünitelerinde daha çok krem rengi ya da kırık beyaz tarzı renkler tercih edebilirsiniz. Birçok lüks duvar ünitesi tasarımında mermer deseni kullanımı da tercih edilmektedir. Bundan dolayı bu tarz duvar üniteleri ile birlikte odaya koyacağınız koltuk takımlarının daha koyu renkli ve klasik tarzda koltuk takımları olması duvar ünitesiyle koltuk arası uyumu arttıracaktır. Mesela klasik tarzdaki siyah koltuk takımı ile birlikte kullandığınız krem rengi lüks duvar ünitesi odada birbirleri için birer tamamlayıcı olabilirler. Klasik tarz koltuk takımlarını sevmiyor olabilirsiniz. O zaman duvar ünitesine uyacak biçimde spor tarzda koltuk takımları da tercih edebilirsiniz.

Duvar Ünitesi Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Odanıza uygun bir duvar ünitesi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

  • Odanın büyüklük durumu duvar ünitesi seçimlerinde çok önemlidir. Eğer küçük bir odanın dekorasyonunda kullanacaksanız daha çok spor tarzdaki duvar üniteleri tercih etmelisiniz. Büyük bir odanın dekorasyonunda ise daha çok klasik ve lüks duvar ünitesi kullanımı doğru olur.
  • Eğer ahşap kullanılarak yapılmış bir duvar ünitesi tercihinde bulunacaksanız nasıl bir ahşaptan üretildiği çok önemlidir. İç mimarlar huş, kayın ağacı gibi ağaçların kullanıldığı ahşap duvar ünitelerini öneriyorlar.
  • Duvar ünitelerinde de kullanılan malzeme kalitesi birçok mobilya çeşidi gibi çok önemlidir. Kullanılan malzeme ne kadar kaliteliyse aldığınız duvar ünitesinin kullanım süresi o kadar uzun ömürlü olur.
Duvar Ünitelerinin Farklı Kullanım Amaçları Nelerdir?

Duvar üniteleri eskiden evlerimizde çok bulunmayan bir mobilya çeşidiydi. Tasarım ve teknolojinin günümüzde çok hızlı gelişmesi sebebiyle duvar üniteleri de çok sık şekilde kullanılmaya başlandı. Birçok kişi farkında değildir ama duvar üniteleri evde en sık kullanılan mobilyalardan biridir. Aslında biz farkında olmadan duvar ünitelerine birçok farklı görev yükleriz. Örnek vermek gerekirse bunlardan bazıları şunlardır;

  • Duvar üniteleri çoğunlukla mekânı organize eden bir mobilya türüdür. Odada yerini beğenmediğiniz bir aksesuarı ya da fazlalık olarak görülen objeleri, okuma kitaplarını bir çoğumuz farkında olmadan duvar ünitelerinde bulundurmaya başlarız.
  • Bunun yanında duvar ünitelerinin birçoğu çekmeceli veya dolaplı olduğundan dolayı depolama görevi de görebilirler.

Yukarıdaki kullanım alanlarına da bakıldığında duvar ünitelerinde estetiğin önemli olması kadar işlevsellikte çok büyük önem kazanmıştır. Bundan dolayı duvar ünitesi alımından önce duvar ünitesini sadece şıklığı için mi alıyorsunuz? Yoksa aynı zamanda işlevselliği de sizin için önemli olacak mı? Bu soruların cevabını tam olarak vermeden alacağınız bir duvar ünitesi sizi mutlu etmez.

Duvar Ünitesi ve TV Ünitesi Arasındaki Farklar

Duvar üniteleri ile TV üniteleri çok sık karıştırılan ve birçok kişi tarafından aralarında bir fark olmadığı düşünülen iki farklı mobilya çeşididir. Bu iki mobilya çeşidi arasındaki en temel farklılık ise duvar ünitelerinin işlevsellikten çok estetiğe önem vermesidir. Ayrıca üstüne koyabileceğiniz eşyaların ebat ve tip bakımından TV ünitelerine göre farklılık göstermesidir. TV üniteleri ise çoğunlukla duvar ünitelerine göre daha minimaldir. İşlevsellik üzerine kurulu bir tasarım yolu izler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir